Vítejte na stránkách Pěveckého sboru ACHACH

Jsme školní pěvecký sbor Gymnázia Václava Beneše Třebízského v Slaném.

Náš sbor tvoří nejen studenti slánského gymnázia, ale i další hudební nadšenci z ostatních škol ve Slaném. Hlavní náplní naší činnosti jsou zkoušky a koncerty. Vystupujeme zejména na akcích gymnázia, ale spolupracujeme také s městem Slaný.

Zpíváme převážně známe populární písně ve vícehlasé úpravě. Také spolupracujeme se studentským orchestrem Ensemble Academia.

Zkoušky a vystoupení pěveckého sboru jsou do odvolání ZRUŠENY.

Organizujete koncert? Máte příležitost, kde bychom mohli vystoupit? Nebo nás chcete jen slyšet? Pokud byste měli zájem o naše vystupování, neváhejte kontaktovat vedení sboru.

KONTAKTOVAT

O NÁS
Předání maturitních vysvědčení 2015

Jak to začalo?

První impuls k založení sboru dala v říjnu 2014 tehdejší profesorka výtvarné výchovy na slánském gymnáziu Mgr. Jana Hořejší. Ta se podílela na organizaci každoročního studentského vánočního vystoupení a v tehdejší primě objevila skupinu talentovaných dívek. Vedením tohoto uskupení pověřila Matěje Bartoně, v té době studenta gymnázia a zároveň slánského varhaníka. Pod jeho taktovkou sbor nacvičil několik koled. Po úspěšném vystoupení se členové sboru dohodli, že budou se zpěvem pokračovat i nadále.

První krůčky

Jako všechny začátky i tento byl poměrně obtížný. Sbormistr byl nezkušený, bylo obtížné zvolit nový repertoár a zkoušky vázly. V té chvíli se do věci vložila učitelka zpěvu na slánské hudební škole, Tamara Bernardová, která poradila, co zpívat a povzbudila. Sbor poté poprvé vystoupil při předání maturitních vysvědčeních v roce 2015.

Noc Kostelů - Dolín 2016

Přeměna sboru

Po vystoupení se však dosavadní uskupení téměř rozpadlo. A tak sbor, který do té doby tvořily pouze holky z jedné třídy, rozšířil své řady o další studenty gymnázia. Zároveň se začalo experimentovat i s vícehlasým zpěvem, což dodalo zkouškám nový rozměr. V novém složení sbor poprvé vystoupil před širší veřejností v rámci Noci Kostelů v Dolíně u Slaného v červnu 2016.

Co znamená náš název?

Název sboru vymyslely dvě členky sboru podle textu jedné písně, kterou měl sbor zpívat. Tento návrh byl pak všemi členy jednomyslně odsouhlasen v září 2016. Zároveň může mít náš název i další skrytý význam. Je v něm schováno jednak to, že je to občas docela náročné, kdy si jeden vzdychá: "Ach!". Pak je tu ale i náš cíl, a to aby publikum po našem vystoupení úžasem vydechlo: "Ach!".

Předání Cen Paměti národa 2017

Naše zkušenosti

Kromě pravidelných předání maturitních vysvědčení a studentských vánočních vystoupení jsme vystoupili:

• Noc Kostelů v kostele sv. Šimona a Judy, Dolín - červen 2016
  • Rozsvěcení vánočního stromu Hořešovice - prosinec 2016, spolu se SAXY ZUŠ (vede R. Hyška)
  • Vánoční koncert v kostele sv. Šimona a Judy, Dolín - prosinec 2016, spolu se SAXY ZUŠ
  • Vánoční koncert v kostele sv. Václava, Hobšovice - prosinec 2016, spolu se SAXY ZUŠ
  • Hudební (pod)večer, kaple slánského muzea - červen 2017, náš první samostatný koncert,
  • Vernisáž výstavy Slánské Trhliny II., Vlastivědné muzeum v Slaném - září 2017
  • Společenský večer pro partnerská města, MC Grand Slaný - říjen 2017
  • Předání Cen Paměti národa 2017, Národní divadlo v Praze - listopad 2017, vystoupení v rámci Sboru Paměti národa
  • Slavnost světla 2017, Masarykovo nám. Slaný - prosinec 2017

Poslání sboru a vize do budoucna

Cílem sboru je umožnit sborový zpěv spojený s nevšedními zážitky studentům a reprezentace slánského gymnázia v oblasti kultury. Chtěli bychom se stát dalším významným hudebním tělesem slánské kulturní scény. Časem bychom se rádi zúčastnili nějaké pěvecké soutěže.

MATĚJ BARTOŇ (*1999)
  • v roce 2018 odmaturoval na slánském gymnáziu
  • hru na klavír se začal učit v šesti letech v slánském klášteře
  • vystudoval ZUŠ Slaný, obor hra na klavír u Sofie Zahorujko Čemusové